Katarzyna Gać – teoretyczka tańca, organizatorka i animatorka ruchu folklorystycznego, instruktorka tańca ludowego, regionalistka, badaczka i miłośniczka folkloru sannickiego i łowickiego.
Swoją przygodę z folklorem rozpoczęła w rodzinnych Sannikach w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie jako tancerka zespołowa z kilkunastoletnim stażem, uczestniczka wszelkich zajęć artystycznych z twórcami ludowymi, aktywna wolontariuszka czy uważna obserwatorka rozwijała swoje poczucie przynależności i tożsamości regionalnej (region gąbińsko-sannicki).
Wyjazd do odległego Krakowa na zawsze odmienił jej życie. Ukończyła 2 letni Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny o specjalności Taniec Ludowy w Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej, studia Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim, edukowała się także w Zespole Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” pod czujnym okiem Barbary de Lehenstein-Werndl.
Tańca i wiedzy o nim było jej mało, stąd ukończone później podyplomowe studia Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.
Od 2006 roku współpracuje z zespołami regionalnymi i zespołami pieśni i tańca w różnych częściach Polski.
Od 2011 roku animuje środowisko taneczne poprzez swoją działalność w Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej, gdzie inicjuje i tworzy warsztaty skierowane dla miłośników folkloru (Ogólnopolskie Warsztaty dla Instruktorów Tańca i Tancerzy w Murzasichlu, Warsztaty w Regionie), koordynuje i zarządza Kursem Instruktora Tańca Ludowego, gdzie również wykłada region – folklor Księżaków Łowickich.
Od 2015 roku jest Prezesem Zarządu w Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej.
Jesienią 2021 roku Katarzyna Gać zakłada Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”, którego jest głównym kierownikiem i choreografem. W Zespole realizuje szeroki program różnych regionów folklorystycznych Polski w grupach dziecięcych i młodzieżowej ZPiT „Ziemia Gąbińska” (Kraków, Kurpie, Łowicz, Śląsk) oraz w grupie dorosłej tego zespołu – rdzenny folklor regionu gąbińsko-sannickiego.
Zobacz wywiad z Katarzyną Gać w Folk TV.