Epidemia koronawirusa oraz wprowadzone ograniczenia niemal na trzy miesiące zamroziło cały świat folkloru. Masowo odwołane zostały przeglądy, festiwale w Polsce i za granicą oraz zajęcia wokalne i taneczne. Tak – siedzimy w domu, ale nie próżnujemy i się nie nudzimy. Potężną dawkę pomysłów, niekończącą się energię daje nam folklor. Dzisiaj prezentuję zestawienie najciekawszych i najlepszych (moim zdaniem) praktyk zespołów folklorystycznych w czasie pandemii koronawirusa:
#zatańcujwdomu
Organizatorzy Tygodnia Kultury Beskidzkiej zaprosili do wspólnej zabawy zespoły z całej Polski. Akcja polega na nagraniu na smartfony lub komórki swoich domowych prób i „występów”. Wirtualny koncert można obserwować na oficjalnym profilu TKB. Poniżej kilka propozycji:
Zespół Pieśni i Tańca „Siemianowice”
Zespół Górali Bukowińskich „Watra” z Brzeźnicy
Zespół Regionalny Mszalniczanie
Latająca Wstążka
Następna inicjatywa ukazuje bogactwo strojów ludowych. Członkowie zespołów przekazując sobie „magiczną”, czerwoną wstążkę ubierają się w stroje ludowe z różnych regionów etnograficznych Polski. Zobaczcie sami:
Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy” im. Józefa Szczotki z Milówki
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Kościerzyna”
https://www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej/videos/2954912911251431
Zespół Regionalny „Starosądeczanie”
Serie edukacyjne
Zespół Regionalny Magurzanie pracuje nad serią filmów edukacyjnych, czyli wirtualną edukację o tradycjach i obrzędach swoich przodków: #wBeskidzieŻywieckim. Na filmach można zobaczyć jak wyglądała niegdyś praca, obowiązki, a nawet zabawa dawnych mieszkańców Beskidu Żywieckiego. W ramach podsumowania zobaczcie propozycję dotyczącą Zielonych Świątek:
Warto zaznaczyć, że materiał o majówce zobaczyło już prawie 100 tysięcy użytkowników.
Ciekawą jest również propozycja Zespołu Pieśni I Tańca „Ondraszek” ze Szczyrku, który ukazuje historie starych kaplic, figur i krzyży przydrożnych znajdujących się w Szczyrku. W materiale wykorzystano melodie i śpiew starych pieśni maryjnych:
Rapowanie na ludowo
#hot16challenge to wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnych osób do akcji, które mają stworzyć swój kawałek. Druga edycja legendarnej rapowanej akcji to nie tylko nagrywanie muzyki, ale również pomoc w walce z koronawirusem. Wraz z #hot16challenge2 ruszyła zbiórka –„Beef z koronawirusem #hot16challenge” dla Siepomaga.pl. Zarówno nominowani jak i fani mogą wpłacać pieniądze na pomoc pracownikom służby zdrowia w walce z koronawirusem Zbiórka dostępna jest pod adresem:
https://www.siepomaga.pl/hot16challenge
Zobaczcie jak z rapowaniem poradzili sobie: Zespół Regionalny Mystkowianie, Zespół Regionalny Istebna oraz Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie:
#folksingingchallenge
ZPiT Kurpie Zielone śpiewał i trenował bez wychodzenia z domu. Rekonstruując stare pieśni Podlasia i Suwalszczyzny, które przez lata wydawał Podlaski Instytut Kultury. Ot!Głosy! to seria filmików instruktażowych dostępnych na kanale zespołu na Youtube. Dodatkowo Zespół zainicjował akcję #folksingingchallenge. Podlaską pieśnią „Posypała się rutka” zachęcił inne Zespoły do nagrywania filmów z własnymi utworami. Jako pierwszy na wyzwanie odpowiedział Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. Warto odnotować, że całość działań, tj. nagranie linii melodycznej, dogrywanie i dopracowywanie głosów, emisja odbywały się poprzez pracę zdalną. Wokalne wyzwanie obiegło cały kraj i dotarło nawet do Brazylii. Efekty sami zobaczcie:
Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska
„Zostań w domu”
Celem akcji jest powstrzymanie rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ograniczenie kontaktów społecznych oraz czasowa kwarantanna, może uchronić nas i Waszych bliskich przez zachorowaniem oraz groźnymi powikłaniami związanymi z chorobą. W ramach akcji zespoły prezentowały archiwalne nagrania, zdjęcia, materiały promocyjne, a nawet tworzyły materiały do karaoke. Zajrzyjcie na profile:
- Zespół Pieśni i Tańca Łany: https://www.facebook.com/ZPiT.LANY.POZ/
- Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”: https://www.facebook.com/KZPiTSierakowice/
- Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”: https://www.facebook.com/zf.wielkopolanie/.
Odsłonę tej akcji w postaci „zaraźfolklorem” zainicjowali Mystkowianie, publikując materiały z Tygodnia Kultury Beskidzkiej oraz Jubileuszu.
Onlineowa Folk Akademia
Projekt wykorzystuje elementy polskich tańców i zabaw ludowych oraz tańców narodowych, głównie zespołu Mali Gorzowiacy, ale również zaproszonych i zaprzyjaźnionych zespołów z Polski oraz zespołów zagranicznych:
http://www.maligorzowiacy.pl/onlinowa-folk-akademia-online-folk-academy.html
Projekt skierowany do dzieci przygotowała również Mały Śląsk oraz Szafa Etnografa, które udostępniały kolorowanki w odsłonie strojów lub motywów ludowych.
#PortretPolski
Akcja polegała na przesyłaniu zdjęć portretowych w białych lub czerwonych strojach, efektem czego miała powstać ogromna biało-czerwona flaga.
Jeżeli widzieliście bądź słyszeliście o innych formach działania zespołów folklorystycznych podczas epidemii. Piszcie do nas wiadomości na naszym fanpage, https://www.facebook.com/etnopunkt/. Z pewnością się tym podzielimy!
Miłośnik folkloru, absolwent studiów magisterskich specjalność: Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.