9 października – 10 listopada 2020, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
- wystawa w galerii NCK
- publikacja towarzyszący wystawie (do nabycia w księgarni internetowej NCK: https://www.nck.org.pl/pl/ksiazka/raz-na-ludowo-od-folkloru-tanecznego-do-folku)
- osiem krótkich reportaży na temat folkloru tanecznego Pomorza (do obejrzenia na kanale NCK na Youtube, na stronie internetowej projektu: www.raznaludowo.com.pl oraz na profilu NCK na Facebooku)
Dlaczego podczas kaszubskich i kociewskich wesel niektórzy goście tańczyli w drewniakach (korkach), a inni tylko w skarpetach? Jaka historia kryje się za niepozornymi figurkami z drutu prezentowanymi na wystawie w Paryżu? I co począć, gdy z konkursu tanecznego powróci się z nagrodą w postaci dorodnego buhaja?!
Te i wiele innych kwestii porusza wystawa „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”, której celem jest próba prześledzenia przemian tańca wykonywanego pierwotnie przez mieszkańców wsi.
Ekspozycja posiada dwutorową narrację – spoglądamy na temat szeroko, ogólnokrajowo i wężej, regionalnie. Prezentowane są współczesne i archiwalne filmy opowiadające o polskich zespołach-wizytówkach, „Mazowszu” i „Śląsku”, nagrania audio i liczne zdjęcia, ale też regionalne instrumenty (na czele ze zrekonstruowanym kaszubskim rzępielem i bardzo intrygującymi diabelskimi skrzypcami) oraz stroje ludowe wszystkich grup etnograficznych zamieszkujących Pomorze.
Wystawie towarzyszy atrakcyjny publikacja, zawierająca teksty etnografów, tancerzy i regionalistów oraz liczne zdjęcia.
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/events/600916840604151/
https://www.nck.org.pl/index.php/pl/wydarzenie/4829/raz-na-ludowo-od-folkloru-tanecznego-do-folku
To jest nadesłany materiał. Jeżeli chcesz umieścić swój tekst na łamach tego portalu, skontaktuj się z nami, korzystając z zakładki Kontakt. Jesteśmy otwarci na współpracę i ciekawe miejsca, inicjatywy i inne materiały tematycznie związane z przedmiotem tej strony chętnie opublikujemy. Do zobaczenia!