W 2018 roku Łódzki Dom Kultury zorganizował I edycję Konkursu Tańca Ludowego „5 MINUT DLA OBERKA”, którego pomysłodawcą i inicjatorem był Jacek Lewandowski. Konkurs odbył się przeszło pół roku po śmierci tego wybitnego regionalisty, który na co dzień jako pracownik ŁDK animował środowisko folklorystyczne Łodzi i województwa, wspomagał swoją wiedzą mniej doświadczonych instruktorów zespołów folklorystycznych, organizował możliwości edukacji tamtejszej kadry propagującej kulturę ludową.
W tym roku mimo wciąż jeszcze niepewnej sytuacji pandemicznej trwają przygotowania do III edycji, która odbędzie się 17 października w Łodzi.
Jacek Lewandowski (1959-2018)
Z wykształcenia pielęgniarz, choć jak wiele razy podkreślał nie przepracował ani jednego dnia w zawodzie. Życie napisało dla niego zupełnie inny scenariusz. Miłość do tańca, śpiewu i muzyki wyniósł z domu rodzinnego (mama – słynna solistka Zespołu Tańca Ludowego „Harnam”, tata – solista i jednocześnie asystent Prof. Hryniewieckiej). Doświadczenie zawodowe zdobywał w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, edukował się także w Moskwie w Państwowym Instytucie Podwyższania Umiejętności Zawodowych na Wydziale Tańca.
Choreograf i instruktor tańca ludowego (kategoria „S”) z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem na scenie i w zawodzie. Instruktor tańca i choreograf wielu zespołów polskich m.in. „Tramblanka” z Opoczna, „Dobroń” z Dobronia, „Smardzewianie” ze Smardzewic, „Piliczanie” z Tomaszowa Mazowieckiego, „Koderki” z Łowicza, „Zduńskowolanie” ze Zduńskiej Woli i innych oraz polonijnych „Syrena” z Holandii, „Polonez” z Węgier i Niemiec oraz „Malwy” ze Szwecji.
Konsultował i wspomagał swoją wiedzą wiele zespołów ludowych z regionu łódzkiego pracując jako wojewódzki konsultant ds. zespołów folklorystycznych przy Łódzkim Domu Kultury. Nigdy nie odmawiał pomocy służąc swym koleżankom i kolegom radą, wskazując dobrą drogę.
Wykładowca kursów instruktorskich oraz licznych warsztatów folklorystycznych w kraju i za granicą. Regionalista specjalizujący się w folklorze opoczyńskim i łowickim. Człowiek wielkiej wiedzy i pasji, charyzmatyczny, kompletny instruktor. Jedna z tych osób, na które wystarczyło spojrzeć i widać było region. Nie uczył tylko kroków i figur. Nadawał folklorowi ludzki wymiar, ubierał go w mentalność, charakter, obyczajowość, „zarażał” miłością do materii o której mówił, śpiewał i tańczył.
Wspaniały, lojalny przyjaciel, a przy tym niezwykle skromny i dobry człowiek z dystansem do swojej osoby i własnych osiągnięć. Idealista, społecznik, który częstokroć krytycznym okiem spoglądał i w ostrych słowach podsumowywał to co „uwierało go” w świecie folkloru.
Najbardziej na świecie umiłował sobie folklor opoczyński, o którym mówił, że najbardziej pasuje do jego charakteru. Część jego duszy skradło także Podhale, które swego czasu często i na długo odwiedzał, które tańczył z tamtejszymi znajomymi, a i „ciupaską oberwał”.
Prywatnie kochający mąż, dumny tata córki Marty, która również poszła w jego taneczne i instruktorskie ślady oraz dziadek uzdolnionego tanecznie Jasia.
Absolwentka Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie oraz Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Organizatorka i animatorka ruchu folklorystycznego w Polsce. Dyplomowana instruktorka tańca ludowego. Kierownik Kursu na Instruktora Tańca Ludowego w Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji Artystycznej. Miłośniczka i badaczka folkloru sannickiego i łowickiego.
1 odniesienie do “Jacek Lewandowski – człowiek, którego nie da się zastąpić”
Komentowanie artykułów jest wyłączone.