Pandemia koronawirusa dotknęła w znacznym stopniu działalność wielu twórców i artystów. Dzisiaj prezentujemy podstawowe informacje jak otrzymać pomoc socjalną z funduszu Promocji Kultury.
Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiły się informacje o możliwości ubiegania się o pomoc socjalna dla twórców i artystów z Funduszu Promocji Kultury. O pomoc mogą się starać twórcy i artyści, którzy ze względu na pandemię znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Aby ubiegać się o pomoc należy czytelnie wypełnić „Wniosek o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury” oraz dołączyć wymagane dokument, które zostały wskazane we Wniosku. Co ważne podkreślenia wnioski można składać w dowolnym terminie przez cały rok, a pomoc ma charakter jednorazowy. Pamiętajcie, że kompletny wniosek zawiera również zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz wzór zaświadczenia lekarskiego (o ile dotyczy).
Kto może ubiegać się o pomoc socjalną?
Aby ubiegać się o pomoc socjalną należy czytelnie wypełnić „Wniosek o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury” oraz dołączyć wymagane załączniki wskazane we wniosku.
Wniosek o udzielenie pomocy socjalnej powinien zawierać:
- dane osoby, której wniosek dotyczy;
- imię i nazwisko, datę urodzenia;
- adres korespondencyjny;
- identyfikator podatkowy (NIP), o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, a w przypadku braku identyfikatora podatkowego – numer paszportu;
- nazwę urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której wniosek dotyczy;
- informacje o dorobku twórczym lub artystycznym osoby, której wniosek dotyczy;
- informacje o sytuacji materialnej osoby, której wniosek dotyczy, wraz ze wskazaniem okoliczności wpływających na tę sytuację uzasadniających przyznanie pomocy socjalnej;
- oświadczenie osoby, której wniosek dotyczy, o dochodach uzyskanych w okresie ostatnich dwunastu miesięcy.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające zaistnienie okoliczności uzasadniających przyznanie pomocy socjalnej. Przykładowo może to być na przykład umowa o dzieło lub umowa zlecenia, zgodnie z którą twórca lub artysta miał wykonać określoną pracę i dostać za nią określone wynagrodzenie, ale z powodu zamknięcia placówki kulturalnej nie może wykonać zaplanowanej pracy. Najlepiej, aby był to dokument potwierdzający niemożność wykonania konkretnej osoby (tej, która ubiega się o pomoc). Na przykład w postaci oświadczenia lub zaświadczenia od konkretnej instytucji.
Zwolnienie przyznanej pomocy socjalnej z podatku dochodowego
Okolicznościami uprawniającymi do zwolnienia przyznanej pomocy socjalnej z podatku dochodowego mogą być m.in. indywidualne zdarzenie losowe, klęska żywiołowa czy długotrwała choroba. Przez „indywidualne zdarzenie losowe” należy rozumieć wszelkie zdarzenia, które są nieprzewidziane (np. epidemia koronawirusa). Pamiętajcie, że o pomoc socjalną mogą ubiegać się osoby fizyczne, zarówno te które prowadzą i nie prowadzą działalności gospodarczej.
Gdzie szukać informacji?
Wzór wniosku o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury znajdziecie na https://www.gov.pl/web/kultura/pomoc-socjalna-dla-tworcow-i-artystow.Wnioski można składać w dowolnym terminie przez cały rok.
Jak złożyć wniosek?
Ministerstwo dopuszcza 3 sposoby złożenia wniosku:
- drogą elektroniczną, adres e-mail: pomocsocjalna@mkidn.gov.pl;
- za pośrednictwem platformy ePUAP (na stronie Ministerstwa znajduje się instrukcja załączenia wniosku przez platformę ePUAP);
- za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Departament Mecenatu Państwa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa, z dopiskiem: Wniosek o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury 2020.
Miłośnik folkloru, absolwent studiów magisterskich specjalność: Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i Zarządzanie Zasobami Ludzkimi na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.